top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafı5letterstory

Bodrum'a taşınmak

Uzun bir aradan sonra merhaba!


Bilenler bilmeyenlere anlatsın, biz Bodrum'a taşındık!

*Altı sene önce tek başıma iki bavulla geldiğim İstanbul’a, bir kamyon eşya ve bir koca ile veda ediyorum. Geçen bunca senede -en çok da geçen sene- anladım ki; şu yanımdakinden ve birbirimizin hayallerine verdiğimiz destekten daha kıymetlisi yok. Hayat bizi bu şehre geri getirir mi bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki; iyi ki deniyoruz. Hoşçakal İstanbul.

04.01.2019 / Gümüşsuyu, İstanbul


Bodrum'a taşınmamızın ardından geçen 3 hafta içinde, bu yeni yaşam alanımıza alışmaya çalışmanın dışında, uzun süredir ihmal ettiğim şeyleri de toparlamaya adadım kendimi. Websitemi düzenlemek, yeni çalışma ortamımı yaratmak ve yazılmayı bekleyen yazılarımı yazmak gibi. Website düzenleme kısmında epeyce yol aldım. Tozutabileceğim bir ahşap atölyem maalesef henüz yok, arayış içindeyim, ancak atölye sonrası işlerimi halledebileceğim ve yazılarımı yazabileceğim minik ama ferah çalışma ortamım hazır. Yazı kısmına gelince; uzun süredir yazılmayı bekleyen Belgrad gezi yazısı ve 2018'in ardından yazılarım halen beklemede çünkü öncesinde Bodrum ile ilgili bir iki şey karalamak istedim.

Bodrum'a taşınmak -daha doğrusu İstanbul'dan taşınmak- son iki senedir aklımızdaydı. Ben İstanbul'a 2013 yılında taşındım. Can da benden bir sene kadar önce taşınmış. Dürüst olmak gerekirse İstanbul'a taşındığım gün ben bu şehirden gitmem demiştim. Bunu dedikten sonraki bir kaç sene içinde geldiğim nokta ise burası :)

*05.01.2019 / Bodrum / Taşındığımız gün


Nedenleri kısmını çok fazla uzatmayacağım. Son zamanlarda İstanbul'dan göçen insanların sayısının fazlalığı, özellikle de bu sayının çoğunluğunu genç nüfusun oluşturuyor olması artık bir çoğumuzun bildiği, tanık olduğu şeyler. Kalabalık, trafik, insanların hayatta kalmak için bencilliğe sarılması, yaşam ve nefes alanlarının giderek azalması ve o çok sevdiğimiz mahallelerin, sokakların, binaların gözümüzün önünde yok oluşu her birimizi farklı bir yer arayışına itmeye başlıyor. İstanbul'u sevmiyorum diyemem, hala çok seviyorum ve özledikçe gideceğimi de biliyorum. Ama içinde nefes alamadığım anların fazlalaştığını hissettiğim an durup düşünme vaktinin geldiğini anlamıştım.


Öte yandan, ruhumun derinliklerinde bir şey İstanbul’la işimin hala bitmediğini söylüyor. Bu illa içinde yaşamak da değil sanki, başka bir şey var. Zamanla içimdeki bu ses anlamlanır diye düşünüyorum.  


Takip edenler bilir, İstanbul'dan gitme fikri ve "acaba Bodrum olur mu ki?" sorusu aklımıza düştüğünde Bodrum'a bir hafta sonu kaçamağı yapmıştık. İlgili yazıyı da şuraya* koyuyorum hatta. Bu yazıda da okuduğun, dileğimizi gerçekleştirsin diye Bodrum sularına bıraktığımız taş, gördüğün gibi görevini başarıyla tamamladı. Attığımız taşın kerameti bir yana; bana göre yaşamımız boyunca söylediğimiz bazı sözler kehanet gibi. İstemsizce söylediğin bir cümle adeta söylediğin o yerde asılı kalıyor ve bir zaman sonra seni tam da o söylediğin noktaya geri getiriyor.


Nasıl mı?


Bundan 7-8 sene kadar önce Göcek'te bir yat kiralama firmasında çalışıyordum ve bir haftalığına Bodrum'a gelmiştim. Bir gün gezerken şu anda oturduğumuz bölgeye kadar yürümüş ve "buralarda yaşamak da tatlı olurdu herhalde?" diye bir cümle kurmuştum içimden. Şu anda bu soruma cevap verebilecek durumda olmak ilginç geliyor. Çünkü bu cümleyi o an isteyerek kurmadığımı biliyorum. O zamanlar ki çılgın ruhum Ege'ye sığamıyor ve İstanbul'a gitmenin hayallerini kuruyordu zira. Gittim de.

*Bodrum’dan bildiriyorum; 3 günlük maratonun ardından evimiz yuva oldu🍷

Evin bi' tek şu köşesini tutsak da bana yeterdi🧡

08.01.2019 / Bodrum


Bodrum'da hayat nasıl gidiyor diyecek olursan;


Biraz ıslak gidiyor. Yağmur, fırtına, dolu ve rüzgardan burnumuzu çıkarabildiğimiz anlarda keşif turlarına çıkıyoruz. Burada yaşamak fikir olarak hala çok güzel geliyor, ancak kesin olarak burada yaşadığımızı hala idrak edemedik. O kadar idrak edemedik ki belirli aralıklarla Can'la birbirimize soruyoruz. Birimiz anlasa ötekimize de dank edecek belki ama henüz tık yok. Sürekli airbnbden ev kiralamışız da bir süre sonra İstanbul'a dönecekmişiz gibi bir his var içimizde. Tabii nasıl bir airbnb ise kendi eşyalarımızı da alıp geldik! Neyse, zamanla olacak belli ki, bırakalım zaman aksın.  

*Yalıkavak, Bodrum / 27.01.2019


Bu minik yazının sonuna gelmişken, umalım ki bir sonraki Bodrum yazısında artık burada yaşadığımızı anlamış, ahşap işlerim için bir atölye bulmuş, yazılmayı bekleyen iki yazımı yazmış ve Bodrum'u biraz daha keşfetmiş olalım. 


Hoş geldin yeni hayat!

444 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page