top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafı5letterstory

Kazdağları gezi notları

En son 2017'nin ardından blog yazımı yazıp, yeni yıla Kazdağları'nda gireceğiz demişim ama sonra buralarda sesim soluğum çıkmamış. Şubat sonundan itibaren hayatımda köklü diyebileceğim değişiklikler yaşadığımdan bu süreç biraz yoğun geçti açıkcası. O konuya ayrıca başka bir yazıda geleceğim ama şimdi biraz Kazdağları'ndan bahsedelim.


29 Aralık Cuma akşamı Çanakkale'ye uçup, 30 Aralık sabahında maaile -anne, baba, hala, enişte ve kocik- Kazdağları'na doğru yola çıktık. Can'ın ailesi de Karaburun'dan yola çıktı ve Yeşilyurt Köyü'nde ayırtmış olduğumuz İda Taş Konak Otel'de buluştuk.

*Otel odasından manzara


Köye gelir gelmez bayıldım, çünkü her bir yapı ve konak taştan, her yer yeşil, dağ ve deniz manzarası bir arada. Şu dörtlünün bir arada olduğu kaç yer bulabilirim bilmiyorum. 

Köy meydanında kahvelerimizi içtik ve ardından Küçükkuyu'ya geçip Alp Balık Restoran'da rakı & balık keyfi yaptık. Güneşin batışına denk getirmek için harika bir yer Küçükkuyu. Bizim gibi rakı & balıkçılar için bu bölgeyi kesinlikle tavsiye ederim. 

*Küçükkuyu

Bu sırada Kazdağları'na varır varmaz hava değişimini, bol oksijeni iliklerine kadar hissediyorsun. 


31 Aralık sabahında otelde yaptığımız kahvaltının ardından Adatepe Köyü'ne geldik. Bu köy de aynı Yeşilyurt gibi sadece taş konaklarla, yapılarla donatılmış tatlı mı tatlı bir köy. Yine köyün meydanında bulunan Dutdibi Kahvesi'nde kahvelerimizi içtikten sonra Zeus Altarı'a çıktık.

*Adatepe Köyü

Zeus Altarı Adatepe Köyü'nün denize bakan tarafından bulunuyor. Köyün girişinde, sadece yaya girişine izin verilen bir yoldan gidilen Zeus Altarı’na ağaçlarla çevrili 790 metrelik bir yürüyüşle ulaşılıyor. Tamamladığında  karşına çıkan manzara ise muhteşem.

*Zeus Altarı'ndan manzara

Zeus Altarı hakkında bilgiyi girişindeki tabelada yazan ve aşağıda paylaştığım görselde bulabilirsin. 

Altarın ardından Zeytinli Köyü'nden geçerek Hasanboğuldu Şelalesi'ne gittik. Şelale bir aşk hikayesi ve onun üzücü biten sonu nedeniyle bu ismi almış. Efsaneye göre birbirinden farklı yaşam tarzlarına sahip olan Hasan ve Emine'nin kavuşmaları zordur ancak Hasan yine de Emine'yi ailesinden ister. Oba geleneğine göre Hasan'ın Emine'yle evlenebilmesi için köyden Oba'ya kadar hiç dinlenmeden sırtında bir çuval tuz taşıması gerekmektedir. Hasan tuz ile beraber yola çıkar ve zaman geçtikçe sıcağında etkisiyle tuzlar sırtını yakmaya başlar. Emine töreyi bozmamak için dinlenmesine izin vermez ve yardım etmez. Ancak bir süre sonra Hasan dayanamaz ve yere yığılır. Bunun üzerine Emine çuvalla birlikte yola devam eder. Hasan'ı o günden sonra gören olmaz ve Emine Hasan'ın gömleğinin bir parçasını derenin kenarında bulur. Bir zaman sonra daha da kötüleşen Emine Hasan'ın gömleği ile kendini asar. 

*Hasanboğuldu Şelalesi

Şelalenin hikayesi hiç iç acıcı olmasa da kendisi oldukça güzel ve doğa yürüyüşleri için çok ideal bir yer. 


Şelalede yürüyüşün ardından yeni yıl yemeğimiz için otele döndük. 3 senedir farklı ülkelerde girdiğimiz yeni yılların ardından bol aile saadetli, pek tatlı bir akşam geçirdik. Saat 00.00'a yaklaşırken otelin terasında ateşin başında şaraplarla girdik yeni yıla ♥


Kışın ortası olmasına rağmen güneşli, çok güzel bir hava vardı Kazdağları'nda. Yeni yıl planların arasında varsa kesinlikle tavsiye edeceğim bir yer. Doğa yürüyüşleri, deniz vb. aktiviteler açısından bahar ve yaz mevsimleri mutlaka daha güzeldir ancak kafa dinlemek, sıcak bir şarap veya kahveyle doğanın tadını çıkarmak açısından da kış mevsiminin cazip yönleri var bence. Yazlık bölgeleri kışın ayrı seven bir yapım olduğunu hep söylerim :)

Yeni yılın ilk sabahında dönüş yoluna geçmeden önce annem, babam, halam ve eniştemin daha önceki gelişlerinde kaldıkları ve sahipleriyle güzel bir bağ kurdukları Kısık Konağı'na uğradık. Daha samimi ortamlar sevenlerdensen Kısık Konağı'ı kesinlikle tavsiye ederim. Hem sahipleri dünya tatlısı insanlar hem de ortam çok sevimli ♥


Bizim kaldığımız İda Taş Konak ise manzara açısından harika. Her odası deniz ve dağ manzaralı. 


Kazdağları arada kaçmalık, bol oksijen almalık, belki kitap ve kafa dinleme inzivasına çekilmelik harika bir yermiş. Yine gelirim, hep gelirim ben buraya. 

*Yeşilyurt Köyü

Ulaşım olarak ise; Kazdağları'na hem Çanakkale'ye uçakla gelip oradan kara yoluyla, hem de Edremit'e uçakla gelerek yine oradan kara yoluyla ulaşabilirsin. Her iki taraftan da yaklaşık 1 - 1 buçuk saatlik kara yolu mesafesindedir. 


Bizim minik Kazdağları deneyimimiz bu kadardı.

Yine görüşelim Kazdağları ♥


62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page