top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafı5letterstory

Mini seyahat: Bodrum & Kos

Bodrum’a diye gidip kendini Kos’da bulanlardan merhaba! Bu ayın ilk haftasonu madem Mart ayı da geldi ilk sezon açılışı bizden olsun dedik ve Bodrum’a bilet aldık. Cumartesi sabah uçup Pazar akşam geri dönecek şekilde ziplenmiş seyahatimiz için Cuma gecesi sırt çantalarımızı hazırlarken birden aklıma pasaportlarımızı da alsak mı acaba diye bir soru takıldı. Sonuçta Bodrum'dan Kos şuradan şurasıydı! Durum böyle olunca kıyafetlerden önce bir telaş pasaportları attık çantaya ve artık gerisi önemli değildi!

*this is penguenler speaking


Bu arada yolculuk boyunca bize eşlik eden ve dönmeden ulvi bir görevi gerçekleştirmesi için Bodrum sularına bıraktığımız fotoğraftaki taşın önemi de oldukça büyük. Taşın üzerine çizdiğim üst üste binmiş penguenler temsili Can ve ben. Ben sürekli Can’ın başının etini yediğimden tepesindeyim. (şaşırdık mı?)


Bu geleneği her seyahatimizde devam ettirip, böylelikle gezi ve tasarım bloğu olarak açtığım bu sayfayı tam anlamıyla tek çatı altında birleştirmeyi hedefliyorum. Seyahat hikayelerimize minik minik kendi boyadığım taşlar da dahil olacak yani bundan sonra:)

*Bodrum, Bodruuum..


Bodrum hikayemize dönecek olursak; Bodrum havaalanına varıp, oradan kiraladığımız arabayla ve havanın da çok güzel olmasını fırsat bilerek mis gibi koylarda dura dura otelimize ulaştık. Hiç oyalanmadan kendimizi önce merkeze attık. Sonra arabaya binip yolculuğun başından beri gitmek için yanıp tutuştuğum Gümüşlük’e gittik. İstanbul’da çok lazım olacağını bildiğimden ve ilk sıkışık trafikte hepsini bırakmak üzere depolayabildiğim kadar huzur, mavi ve yeşil renkler depoladım.

*Gümüşlük sen ne tatlısın ♥

*Gümüşlük ♥

Gümüşlük’ten sonra ikinci huzur durağı olan Bitez’e geçtik ve devamı şöyle gerçekleşti; sahilde uzun ve tatlı bir yürüyüş, temiz havayı bol bol içimize çekme, ne iyi yaptık da sezon dışında buralara geldik lafları eşliğinde tatlı bir Cumartesi akşamüzeri ve sonrasında salaş ve minik bir yerde rakı balık yapmak üzere merkeze dönüş.

*Bitez ♥

*Bitez ♥


Dükkan isimli mekan tam aradığımız yerdi; dar sokakların içinde küçük, salaş ve tatlı. Sabahından günün bitimine kadar son zamanlarda geçirdiğim en huzurlu ve sempatik gündü diyebilirim. Rakılarımızı içerken gözlerimi kapatıp dilediğim tek bir şey vardı gerçekleşmesini umduğum; şimdilik içimden dilediğim ama ipucunu buraya yazabileceğim; böyle günler hiç bitmesin!

*Dükkan

Ertesi sabaha erken başladık. Otelde "kabbaltımızı yedikten" sonra (çünkü küçükken böyle dermişim), Bodrum-Kos feribotuna binmek üzere marinaya geçtik. Bu arada biletlerimizi bir gün önce marinadaki acentalardan birinden, kişi başı gidiş-dönüş 80 lira vererek almıştık. Merkezden binildiğinde adaya ulaşması yaklaşık 40 dakika sürüyor.

*Bodrum sabahı ♥

*Kos Adası & en sevdiğim gezgin ♥


Sezon dışı bir tarih olması ve günlerden Pazar olması nedeniyle sakin bir Kos Adası bizi bekliyordu. O nedenle bu yazıya Kos gezi yazısı demek istemiyorum, zira çok fazla keşif yapmaya fırsatımız olmadı. Gezi yazısı hakkımı bir sonraki Kos seyahatimize saklıyorum, bu biraz tadımlık oldu.

Adanın koylarından birinde deniz suyunun sıcak olduğu termal bir bölge var, oraya gidip yüzmekti en tatlı hedefimiz ama ada halkı komple siesta da olduğundan ve sezon henüz açılmamış olduğundan ne otobüs var, ne araç kiralayabiliyoruz ne de bisiklet :) Yürümek için de uzak olduğundan kendimizi sokaklarında dolaşmaya bıraktık.

*Kapı mı o? Dur bi' fotoğraf çekineyim..

*Biz burada, Kos halkı nerede?


Yapabildiklerimiz; bol bol tarihi kalıntıların olduğu yerleri gezmek, meydan da içimizi ısıtan güneşin tadını çıkararak restoranlarından birinde bira-patatese gömülmek ve komple olmasa da ayaklarımızı sezonun ilk denizine sokmak. Bir de tabi ki uzolarımızı alıp öyle dönmek.

*Tarihi kalıntılar

*Antik tiyatro

*Bir seyahat klasiği; Kos'dan kendimize postaladığımız kart


Bodrum'a dönünce uçağa yetişmek için kısıtlı vaktimiz vardı, o nedenle yazının başında bahsettiğim gibi sahil kenarına giderek yolculuk taşımızı görevini gerçeleştirmesi için Bodrum sularına bıraktık. Kısacası biz İstanbul'da olabiliriz ama temsili olarak hala Bodrum'da sayılırız ♥

*Kos'dan Bodrum'a bakış


P.S: Depolanan huzur sıkışık trafiğe kalmadan ilk eve dönüş metrosunda bırakıldı. Şu anda harıl harıl yeni huzur noktaları için çalışılıyor.


42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page